אודות המשרד

משרד עו"ד נועם לאור – עו"ד לענייני משפחה, התמחות גירושין, משמורת משותפת, שוויון מבוסס מציאות
אודות המשרד

נועם

משרד עורך דין נועם לאור מעניק לכל לקוח מענה וטיפול אישי, מסור ומקצועי ע"י עורך דין מומחה בתחום. המשרד בורר את התיקים המגיעים אליו, ומקבל מספר תיקים מוגבל על מנת שלא ליצור עומס ולאפשר יחס אישי ואיכותי לתיקים המטופלים. המשרד שם לו למטרה לתת שירות מקצועי עם דגש על שירות אישי, איכותי ואמין.
במשרד, עורכי דין המומחים במגוון תחומים. מחלקת ביטוח ונזיקין העוסקת בתביעות מסוגים שונים: תאונות דרכים, פגיעה בשטחים ציבוריים, רשלנות רפואית, פגיעות בעבודה, פוליסות ביטוח, ביטוח תלמידים ועוד.

הסיפור שלי ושלך

כל הורה זכאי לגדל את ילדיו באופן שוויוני, זמני שהות שווים ולהיות שותף מלא בחייהם. כל הורה זכאי לאפשר לילדיו חיי רווחה ותנאי מחייה בתנאים דומים בשני הבתים. כמובן שישנם מקרים בהם הורה זה או אחר אינו רוצה או אינו יכול לגדל את ילדיו באופן שוויוני, אולם נקודת המוצא שלי היא - "חזקת השוויון". לא חזקת הגיל הרך שמעליבה את ספר החוקים שהיא מופיעה בו; לא אבא שתפקידו להיות המפרנס בלבד; ולא פרשנות לדין העברי הקדמון בן 2000 שנים, הרואה באב כמפרנס יחיד.
אני עורך דין מזה 17 שנים, ובמשך רוב שנות עבודתי התמחיתי בנזיקין. בעקבות חוויה מטלטלת שעברתי, כאשר התגרשתי, הבנתי שאני חייב לעזור לכל גבר ואישה שמתגרשים, החווים אכזבה קשה מחוקים מפלים ונוקשים שאינם מתאימים למציאות ימינו, ואשר מסבים פגיעה קשה בילדים, בהורים, במשפחה הרחוקה יותר, וזאת שכל אלה מתעלמים מאופן תפקוד המשפחה טרם משבר הגירושין וכן אחריו.

ההפתעה - תביעה למשמורת ולמזונות.
כהורה המגדל את ילדיו מיום לידתם, ושותף פעיל בכל דבר הקשור לגידולם, קשה מאד לקבל לידייך תביעה בה ילדייך הם התובעים אותך (באמצעות ההורה האחר), אשר כוללת בדרך כלל טענות חסרות כל שחר בדבר אופן גידולך את הילדים. לא משנה שעד לפני חצי יממה נשמעו רק שבחים על תפקודך כאב, לפתע כרעם ביום בהיר אתה עלול למצוא עצמך מוצג לבית המשפט ולרשויות כמי שאינו ראוי לגד לאת ילדיו, כמי שאינו קשור אליהם, כמי שחובה להעבירו מבחן של מסוגלות הורית כדי לקבוע אם הוא כשיר בכלל לגדל את ילדיו. כך, הורים רבים מוצאים עצמם נאלצים לכלות כספים על מבחנים שונים, שבכלל קיים ספק רב לגבי תקפותם. כל זה נעשה בדרך כלל בעקבות ייעוץ משפטי שקבל ההורה השני, שבמצוקתו ובתקופה הקשה בחייו גם הוא נתון להשפעות של יועצים אינטרסנטים, ופעמים רבות מתפתה לעצה להציג את ההורה האחר כלא מעורב וכך לזכות במשמורת מלאה ובפרס הכספי הנחשק הצמוד אליה – דמי מזונות.  כך נכפה בסופו של דבר מאבק שהוא בבסיסו כלכלי בעטיפה של דאגה לילדים, וכל זאת על גבם השכוח של הילדים, ומבלי שכל היועצים הטובים עוצרים לרגע לשאול מהי באמת טובתם של הילדים. אני כאן כדי לשנות את זה, ולא אניח עד שזה יתממש. עבורך, עבור ילדייך ועבור ילדיי.

יש לומר כי במרווח בין חברה למשפט וההשפעה ההדדית של אלה אחד על השני, הציפייה החברתית-משפטית כיום מאב גרוש היא להוות "מפרנס ממשיך בלבד" ומהאם הגרושה לגדל את הילדים. התפיסה הזו, כמו גם חזקת הגיל הרך העתיקה, אינה מתאימה למציאות בת ימינו בה בדרך כלל שני ההורים נושאים בנטל גידול הילדים פחות או יותר באופן שווה במהלך חיי הנישואין. נכון שישנם גם מקרים בהם אחד ההורים עסק יותר בפרנסה וההורה האחר עסק יותר בגידול הילדים, אולם גם במקרים אלה יש להבין כי בעקבות הפירוד והקרע המשפחתי משתנים סדרי העדיפויות, ולמעשה הקלפים נטרפים מחדש. כל הורה זכאי לזכות לגדל את ילדיו באופן שוויוני. גם הורה, שלפני הפירוד, עסק יותר בפרנסה עקב החלטה משפחתית משותפת של תא משפחתי אחד לגבי אופן חלוקת המשאבים שלו, זכאי מיום הפירוד ויצירת שני תאים נפרדים, לחשב את מסלולו מחדש ולתעדף באופן שונה כעת את עיסוקיו, מטרותיו ורגשותיו.

נכון להיום חזקת הגיל הרך קובעת כי ילדים מתחת לגיל 6  יהיו במשמורת אם ללא כל צורך בבדיקה שהיא. בפועל החזקה חלה לא עד גיל 6 אלא עד גיל 18 וזאת משני טעמים:
שתי עובדות חשובות:
1. עיקרון אי הפרדת אחים – מספיק שיש ילד אחד מתחת לגיל 6 שאז גם ילדים מעל גיל 6 יהיו במשמורת האם, בשל העובדה שלא נהוג להפריד בין אחים.
2. עיקרון הרצף - לא מפרים את חוק הרצף. לא משנים לילד את החיים מחשש למשבר, כך שגם לאחר שהילדים עברו את גיל 6 לא משנים את המצב אליו הם רגילים.

האם זה הולך להשתנות? ועדת שניט שקמה ע"י משרד המשפטים והגישה את  מסקנותיה לפני למעלה מ-5 שנים הציעה לבטל את חזקת הגיל הרך. בפועל הדבר טרם נעשה עד היום.

אז אני כאן, כדי לעזור לך, כך שכמו במקרה שלי נצליח למרות הדינים הישנים והמפלים להביא את מערכת המשפטית למשמורת משותפת על ילדייך, זמני שהייה שווים, אי העברת מזונות מהורה אחד לאחר. אני רוצה לתת את השירות הזה לכל מי שמבין שבנפתולי המצב המשפטי הקיים ומדיניות בתי המשפט כיום, חובה להיות עם ניסיון  וידע רחב בתחום לרוחבו ולעומקו.
מוזמן ליצור קשר.